הביטקוין

תורת ההשקעות – הביטקוין

לנוכח הדרמות שחולל הביטקוין בשבוע האחרון, נעשה הפסקה בסדרת השיעורים בתורת ההשקעות וניגע ב"השקעה" הזאת.
מה היא ומה טיבה?
אנו יכולים לחלק באופן גס את ההשקעות לכמה סוגים:
1. קניית מניות. בהשקעה הזאת מישהו טורח ועמל על השבחת החברה (מנכ"ל, דירקטוריון וכיוב') כך שההשקעה אמורה להניב רווחים ולכן בעת שאנו קונים מניות, אנו עושים זאת כחלק מהמחשבה שהחברה המסוימת הזאת הינה בעלת סיכויים להצליח ולכן אנו צופים ליהנות מהרווחים הצפויים בין אם יגיעו בעליית ערך ובין אם יגיעו בצורת דיבידנדים.
2. השקעה באופציות צריכות למעשה להשתייך לקטגוריה המנייתית, שכן הם שואבות את כוחן מערך המניה. כלומר, בעת שאנחנו מחליטים להשקיע באופציה על מניה, הרווח שלנו תלוי בביצועים של המניה, אם כי התלות כעת כבר אינה ישירה, אלא ממונפת ומותנית. אבל, עדיין מדובר בהשקעה שמבוססת על העובדה שמישהו טורח סביב החברה שהאופציה נכתבה על המניה שלה, ולעיתים, אנו מהמרים דווקא על אי הצלחתו של המנהל וקונים אופציית מכר.
3. אגרות חוב, גם הם תלויות במאמצים שמישהו עושה, אולם כאן איננו נוטלים חלק ברווחים שמעבר להבטחה לריבית והחזר השקעה. בכל מקרה גם בעת קניית אג"ח, אנו מצפים לתוספת מעל ההשקעה שלנו – הריבית, אם כי מנגנון התגמול והסיכון, שונה.
שלושת הסוגים האלה שייכים למעשה לקטגוריה של תוספת ערך בשל פעילות החברה.
4. הסוג הרביעי הוא השקעה במטבעות של מדינות. אם אנו מחזיקים במזומן, אנו למעשה משקיעים במטבע של המדינה שלנו, השקעה זו אינה נושאת פירות ואף קיים חשש לאובדן ערך בשל אינפלציה. הדבר משקף למעשה חשש מכל השקעה חלופית. כלומר אנו מפחדים לאבד את כספנו בהשקעות לא מוצלחות ולכן אנו נותרים עם המזומן. מנגד, אם לעומת זאת, השקענו במטבע של מדינה אחרת, למעשה, במקום להמר על חברה מסחרית, הסתמכנו על המנהיגות הכלכלית של אותה מדינה שתקדם את הכלכלה ובעקבות כך המטבע של אותה מדינה יתחזק ואנו נרוויח במונחים של המטבע שלנו.
5. השקעה בסחורות כמו למשל, חוזים על חיטה, תירס או בזהב. מרגע שקנינו את הסחורה, היא לכאורה קבועה ולא אמורה לגדול, בניגוד לחברה שבה מייצרים רווחים. הסיכוי היחידי שלנו להרוויח הוא בעקבות התייקרות של הסחורה. ההימור על התייקרות זאת מבוסס על השערות שלנו לגבי מחסור אפשרי כתוצאה מהתרחשויות כמו בצורת או גידול בביקוש למתכת מסוימת בגלל שינוי טכנולוגי וכדומה.
6. ככל שהדבר אולי לא נראה סביר, ההשקעה בנדל"ן דומה להשקעה בסחורות. מחסור עלול להעלות את מחיר הנדל"ן. אמנם הדירה עצמה אינה משתבחת במהותה ואפילו מפחיתה את ערכה בשל התיישנות, אבל מחירה יכול לעלות כתוצאה מגידול באוכלוסייה או שינוי בביקוש ובהיצע מסיבות שונות, כגון מיסוי, הגירה וכיוב'.
7. הביטקוין. כאן אנו מגיעים לאפיק ההשקעה השביעי שהוא מטבע וירטואלי שאינו נתמך על ידי מדינה, אין לו ערך לכשעצמו, לא ניתן לעשות ממנו עגילים כמו מזהב, או לאכול אותו כמו חיטה. לא ניתן לגור ולהשכיר אותו כמו בית. אין שום חברה מאחוריו שגורמת לכל ביטקוין להפוך מחר לביטקוין וחצי או לשני ביטקוינים כמו שקורה במניות. הביטקוין מקבל את ערכו מסיבה אחת פשוטה. יש אנשים אחרים שמוכנים לקבל אותו מחר ממך בתמורה לאספקת סחורות ושירותים.
הביטקוין מבוסס על האמונה שמחר תוכל למצוא מישהו שייקח ממך ביטקוין בתמורה למכונית, כי מחרתיים אותו מישהו ימצא מישהו אחר שיסכים לקבל את הביטקוין כחלק מתשלום בעבור הפלגת נופש או סמארטפון. כלומר יש לנו הסכמה של קבוצה גדולה של אנשים, אשר לא רק שמוכנים לקבל את קובץ המחשב הזה, כבעל ערך מסויים, אלא מרגע לרגע, ככל שהזמן עובר, מוכנים לתת בעבור קובץ המחשב הזה יותר מוצרים ובערך גבוה יותר, כי הם יודעים שמעבר לפינה יש מישהו שמחר יהיה מוכן לתת יותר.
ההסכמה הציבורית הרחבה הזאת מייצרת נכס בעל ערך, שכל עוד השרשרת הזאת לא תיפסק, הביטקוין יהיה בעל ערך.
אם השרשרת תקטע מסיבה כלשהי, לא ניתן יהיה לצפות לקבל ערך עבורו. ערכו יכול לרדת ברגע לאפס.
במקרה של זהב גם אם ערכו ירד בגלל ירידת ביקוש, הוא לעולם לא ירד לאפס, כי תמיד מישהו ירצה לעשות עגילים או טבעת, או לעשות בו שימוש אחר בגלל התכונות המיוחדות של הזהב כמתכת מיוחדת ונדירה. מאחורי הדולר או השקל עומדות ממשלות וכל עוד אנו יודעים שהן מתפקדות ורוצות לעמוד בהתחייבויותיהם, המטבעות יישארו בעלי ערך, אם כי הוא עשוי להשתנות על פי התנהלות הכלכלה.
בעת שאנו קונים מניות של חברה, אנו עוקבים אחר הדוחות הרבעוניים שלה והתנהלותה ומחליטים אם למכור אותה או להחזיק בה. אם מצב החברה יתדרדר יש לנו אפשרות למכור את המניה, גם אם בהפסד, למישהו שאולי יש לו תקווה גדולה יותר לגבי אותה חברה. בביטקוין אין שום סיבה לערך ממשי, למעט אותה הסכמה מוזרה ומתפתחת של חלק מהאנושות לקבל את הביטקוין כבעל ערך.
לכאורה, העניין הזה יכול להימשך לעד, אם כי, ככל שניסיוננו מגיע, אופנות ושיגעונות שונים, חולפים בשלב מסוים והשאלה היא רק מתי תנותק השרשרת. אבל כל עוד זה נמשך, קשה לנתח את הביטקוין בכלים רציונליים. גם אין כל טעם לנחש לאיזה מחיר הוא יגיע בעוד חודש, כי גם במחיר הנוכחי, אין לו שום משמעות למעט העובדה שברגע זה יש פריירים אחרים שמוכנים לקבל את הביטקוין ממך במחיר הנוכחי, רק בגלל הסיבה שהם מאמינים שמישהו מעבר לפינה מוכן לקבל אותו מהם.
המסקנה היא כי אם היינו קונים את הביטקוין לפני חמש שנים ומוכרים אותו היום, היינו מרוויחים הון עתק. אם נקנה אותו היום, יכול להיות שהוא יעלה ויכול להיות שהוא ירד. כמובן, אפשר לומר את זה גם על מניות, אבל במניות יש ברגע זה כמה אנשים שעושים ככל שביכולתם לגרום לחברה להרוויח כסף ולהגדיל את ערך המניה ואילו בביטקוין אין משהו שיגרום לו לגדול ולכן הגידול הוא לא רציונלי ואינו נובע באמת מיצירת ערך.
זה מזכיר קצת את בועת הצבעונים בהולנד של המאה השבע עשרה, עת מחירי פרח הצבעוני האמירו וגרמו לאנשים מסוימים לקנות צבעוני כהשקעה, לעיתים במחיר של בית ולעיתים אף משכנו את ביתם, מתוך אותה אמונה שתמיד יהיו הולנדים אחרים שירכשו מהם את הפקעות במחיר גבוה יותר.
כשהתפוצצה הבועה, בעלי פקעות הצבעוניים נותרו בסך הכול עם פקעות של פרחים ולא יותר והבית התפוגג כי לא היה ממה להחזיר את ההלוואה. כאן אפילו פקעות של פרחים לא יישארו, רק זיכרון עמום מקובץלפרטים נוספים על השקעות וניהול השקעות