תורת ההשקעות - נהל את תיק ההשקעות שלך בעצמך

תורת ההשקעות – נהל את תיק ההשקעות שלך בעצמך

אחד הנושאים האהובים על כותבי טורים בעיתונות הכלכלית, בפרט אלה המסקרים את שוק ההון, הוא להתייחס לעובדה שמנהלי תיקי השקעות ובכלל זה כמובן מנהלי קרנות נאמנות, לא מנצחים את מדדי השוק. לעיתים עיתונאי שוק ההון מזכירים את אותו מודח מקורס טיס שהחליט להצטרף למערך הנ"מ ולירות על המטוסים שלנו, מאחר והחליט כי "אם אני לא טס, אף אחד לא יטוס..".

ההמלצה השכיחה קנו "תעודות סל", במקום לשלם למנהלי השקעות…

טוב, בואו ונבחן את ההמלצה הזאת וננסה להבין את ערכה

כיום יש אלפי תעודות סל בכל שווקי העולם, תעודות אלה משקפות את מדדי השוק השונים, שכל אחד מהם הוא קבוצת מניות שנבחרה על ידי….חברות של מנהלי תיקים, אבל לא רק מניות, כי אם גם אגרות חוב למיניהם, של ממשלות שונות, אג"ח חברות, במטבעות שונים, בדרגות סיכון שונות, סחורות ועוד.

המגוון העצום הזה, אין מטרתו לבלבל את המשקיע הקטן, כי אם לשקף את העובדה שלאנשים שונים יש צרכים שונים וכי מגוון האפיקים הוא עצום.

נמחיש זאת באמצעות שתי דוגמאות:

  • אדם חי בישראל . אם המשקיע הישראלי ירכוש תעודת סל אמריקנית כלשהיא שתניב לו בשנה מסוימת רווח דולרי של 4%, אבל באותה שנה הדולר "יחליט" לרדת לעומת השקל, כפי שקרה למשל מתחילת שנת 2017, בלמעלה מ-9%, הרי בסופה של השנה יצטבר הפסד של 5%. אז המלצה על תעודת הסל לא הייתה מושלמת…

אבל,…אם למשל הכסף מיועד למימון לימודיו של סטודנט בארה"ב, ההשקעה הדולרית מגנה עלינו גם מעליית הערך של הדולר, שכן השקעה הנסחרת בשקלים, גם אם תהיה מוצלחת, עלולה שלא להספיק

  • אדם מעוניין לרכוש דירה בעוד כשנה וחצי או לשלם את התשלום האחרון בעבור דירה שרכש. יש לו את הסכום. אם ישקיע בתעודת סל של מניות הוא עשוי להרוויח כמו עליית השוק (כמעט, בניכוי עלויות), אבל השוק עלול לרדת באופן חד ממש לפני שיצטרך לפדות את הכסף ולשלם. לאדם כזה עדיף להשקיע בנכס פיננסי סולידי, גם אם לא ירוויח, לפחות יבטיח את התשלום החיוני ואם התשלום צמוד למדד כלשהוא, ניתן למצוא נכס שיגן עליו מעליית אותו מדד.

אלו רק שתי דוגמאות קטנות ופשוטות, אבל הן ממחישות בקצרה את העובדה כי ביטול תפקידם של מנהלי ההשקעות בשם אידיאל תיאורטי של השקעה עצמית, כשמגוון ההשקעות הוא כל כך גדול וכל כך מסובך, אינו נובע מהבנה של התפקיד המורכב והחיוני הזה.

מנהל השקעות טוב, יודע לתרגם את הצרכים של הלקוח לאפיקים הנכונים ולחשוף אותו לסוגי ההשקעות המתאימות לו.לפרטים נוספים על השקעות וניהול השקעות