| English |

לוגו תבור כלכלה ופיננסים בע"מ
מיכאל תבור

משרד ראשי:
בית קורקס רח' זרחין 10 רעננה 43662

טל: 09-7776888

ראיון עם מיכאל תבור – מנכ"ל ויו"ר דיבידנד

שאלה: מי אתם?
תשובה: חברת ניהול תיקים המהווה בוטיק השקעות ללקוחות פרטיים ולחברות, ששייכת לחברת ייעוץ כלכלי גדולה – תבור כלכלה ופיננסים ונהנית מגב אנליטי חזק.


שאלה: למה לא שמענו עליכם?
תשובה: משתי סיבות:
א. כי לא עשינו פרסום.
ב. כי יש דברים חשובים יותר שגם אם שמעתם אינכם זוכרים, למשל 85% מהאוכלוסייה הבוגרת לא יודעת גם מי זה אברהם הרשקו* והוא חשוב יותר מדיבידנד.


שאלה: אז מה יש לכם לספר לנו?
תשובה: שתיקי ההשקעות שהיו בדיבידנד מתחילת 2009 ועד סופה, הרוויחו תשואות העולות על כל מה שידוע אצל אחרים.


שאלה: זו נראית לנו קביעה לא מדויקת, יש קרנות נאמנות שהרוויחו 100% ויותר.
תשובה: נכון, אבל החברות המנהלות לא העבירו את כל כספי לקוחותיהם לקרנות המנצחות, הם פיזרו אותם בין אפיקים שונים, כך שעל פי בדיקת "קלי שוקי הון", תיקי ההשקעות האגרסיביים יותר, עשו ב-2009 בין 15% ל- 40%, שזה הרבה פחות מאשר אנחנו עשינו.


שאלה: אבל בוודאי הפסדתם הרבה ב- 2008, מה עשיתם במצטבר דו שנתי?
תשובה: לא הפסדנו יותר ממרבית האחרים בשנה זו אך הרווחנו יותר בשנה שלאחריה, מפני שלא נתנו לָפָחַד לשלוט בהחלטות שלנו, כך שבסיכומם של שנתיים עשינו תוצאות מצוינות, העולות על כל מה שפורסם לגבי מתחרים אחרים.


שאלה: האם תשואות גבוהות כאלה כרוכות בסיכון מיוחד?
תשובה: בעינינו הגדרת הסיכון צריכה לעבור רביזיה. אם בנינו תיקי אגרות חוב בפיזור גבוה, ההנחה שלא יהיה כשל בפירעון ב- 30% מאגרות החוב ומעלה, או שגם חברות שיודיעו על אי יכולת לעמוד בתשלומים, עדיין יש סיכוי טוב שישלמו באיחור ואת מרבית החוב, כמו שקורה באפריקה. כל זה אינו נחשב להנחה מופרכת ולכן גם אם מחירי אגרות החוב ירדו, לא ראינו בכך סיכון גדול טווח רחוק, בפרט שאנחנו קנינו את האגרות בזול ולא במחיר המלא,
בהגדרה הפורמאלית, עצם התנודתיות במחירים נחשבת מסוכנת. מובן שאם אדם רוצה להשקיע לתקופה של חודשים ספורים, השקעות כאלה גם אם בטווח הרחוק אינן נחשבות למסוכנות, בטווח הקצר הן אסורות.
בטווח הרחוק אסטרטגיה כזאת אינה מסוכנת ולמעשה בתקופה בה יש סיכוני אינפלציה, רכישת אגרות חוב ממשלתיות שקליות עם מועד פירעון רחוק, מסוכנת הרבה יותר.


שאלה: 2009 מתחילה להיות זיכרון היסטורי, אבל מה אתם מציעים היום.
תשובה: ניהול שמרני המבוסס על רכישת נכסים (לרוב אגרות חוב ורק לעיתים מניות) בפחות מערכם והמתנה לעליות. אין בכך כל חדש, ההבדל הוא רק באיכות האנליזה ובמחויבות לפעולות לא פופוליסטיות אלא רק כאלה המכוונות לרווחת המשקיע.


שאלה: מה אתם צופים לשוק המניות או לשער הדולר בשנה הקרובה.
תשובה: איננו יודעים מה יקרה ואיננו מצטרפים למשחקי הניחושים והניבויים של "נביאי תקשורת". מה שאנחנו יודעים זה לומר לגבי ניירות מסוימים כי הם נסחרים בזול ושווה לקנות אותם. אם נקנה 20 ניירות כאלה יש סיכוי סביר שנהיה צודקים ב-13 מתוך 20, זה מספיק על מנת לקבל תוצאות טובות.


שאלה: לסיכום, האם אתם טובים יותר מבתי השקעות אחרים?
תשובה: מי שהיה במקומות אחרים ועבר אלינו, יוכל לתת את התשובה באופן משכנע יותר.

 

* אברהם הרשקו - פרופסור לביוכימיה – חתן פרס נובל לכימיה 2004.