עשרה דברים שצריך לדעת בעת כניסה לעולם ההשקעות
 • ינואר 1, 2020
 • טיפים
 • בערך דקה וחצי.

עשרה דברים שצריך לדעת בעת כניסה לעולם ההשקעות

 1. הזדמנות היא לא משהו שכותבים עליו בעיתונים ולא משהו שמוכרים בפרסומות. אם מישהו מציע לך לקנות, רוב הסיכויים שהוא חושב שהמחיר הולך לרדת.
 2. אם מנהל ההשקעות שלך רכש מניה או אגרת חוב, אל תצפה שבימים הבאים הנייר יעלה הרבה. הזדמנות היא דבר שרוב השוק לא רואה ולוקח לו זמן להבשיל.
 3. לכן, בגלל 2, אם החלטתם להיכנס, גלו סבלנות. ניהול השקעות טוב מבשיל לאחר זמן.
 4. פיזור השקעות בין אפיקים שונים, הוא ההגנה הטובה ביותר, בטוחה יותר מאשר להחזיק את הכסף בפיקדון בבנק או מתחת לבלטות.
 5. יש בבנקים גם יועצי השקעות טובים, אבל כשהם באים בבוקר לעבודה הם מוטרדים יותר מההנחיות של מנהליהם מאשר מתיק ההשקעות שלכם.
 6. אם אתם משקיעים נורמליים בלי דרישות חריגות וכל הבורסות בעולם נפלו וכל ניירות הערך הפסידו והתיק שלכם שמר על ערכו, תבדקו היכן עובדים עליכם (הלקוחות של מיידוף גילו את החוק הזה באיחור גדול לאחר שהפסידו מיליארדים).
 7. קרנות נאמנות הן נקניק שעולה יותר מבשר איכותי. לא יודעים את כל המרכיבים והם יקרים יותר מניהול תיקים ישיר. בניהול תיקים ניתן לראות כל פעולה וכל עמלה בחשבון הבנק באינטרנט.
 8. יש טענות שכדאי לנהל את ההשקעות באופן ישיר כי השוק עולה יותר מאשר מנהלי השקעות. הבעיה היא שאין דבר כזה שוק. יש בערך 1000 שווקים. שוק המניות הגדולות בתל אביב, שוק מניות הקטנות, מניות נדל"ן, טכנולוגיה, אגרות חוב ממשלתיות, אגרות חוב של חברות בדירוגים שונים, וכל השווקים בעולם שהם גדולים פי מאות מהשוק הישראלי ובחלקם מהווים יעד למשקיעים. צריך את מנהל ההשקעות כמדריך בג'ונגל.
 9. נזילות היא יתרון. השקעות מחוץ לבורסה שבהם מבטיחים משהו בעוד כמה שנים, דורש פיצוי גדול, כן אי אפשר להשוות 5% בבורסה ל-8% אי פעם בעתיד כשהפרוייקט יסתיים.
 10. עולם ההשקעות הוא מאוד מסובך, כרוך בקליטה עצומה של חומרים מידי יום ועיבודם. אין סיבה להאמין שמי שלא הצליח אפילו לסיים תואר ראשון בכלכלה יכול לנהל לכם את ההשקעות. וודאו שיש לו תעודה אקדמית ותעודת מנהל השקעות מטעם רשות ניירות ערך.


לפרטים נוספים על השקעות וניהול השקעות